Themes - Twenty Twelve - en to pl translation catalogue (78 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
pl: Motyw 2012 jest w pełni responsywny i świetnie wygląda na różnych urządzeniach. Szerokie możliwości konfiguracji: własny szablon strony głównej z własnymi widżetami, wybór kroju czcionki, zmiany wyglądu wpisów na podstawie ich typów obejmuje zarówno tryb pojedynczego wpisu jak i wyświetlanie na listach oraz opcjonalny szablon bez panelu bocznego. Dodatkowo można ustawić własne: menu czy obrazek w nagłówku oraz wybrać tło.

en: &mdash;  Albert Einstein
pl: &mdash; Albert Einstein

en: It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth. Even the all-powerful Pointing has no control about the blind texts it is an almost unorthographic life One day however a small line of blind text by the name of Lorem Ipsum decided to leave for the far World of Grammar. Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.
pl: To rajski kraj, w którym upieczone fragmenty zdań same wlatują do ust. Nawet wszechmocny Pointing nie ma kontroli nad ślepymi tekstami, jest to prawie nieortograficzne życie Pewnego dnia jednak mała linia ślepego tekstu o nazwie Lorem Ipsum postanowiła opuścić daleki Świat Gramatyki. Daleko stąd, za górami słów, daleko od krajów Vokalia i Consonantia, żyją ślepe teksty. Oddzieleni mieszkają w Bookmarksgrove na wybrzeżu Semantyki, wielkiego językowego oceanu. Mała rzeka o nazwie Duden przepływa obok ich miejsca i zaopatruje je w niezbędne regelialia. To rajski kraj, w którym upieczone części zdań same wlatują do ust.

en: The Big Oxmox advised her not to do so, because there were thousands of bad Commas, wild Question Marks and devious Semikoli, but the Little Blind Text didn&#8217;t listen. She packed her seven versalia, put her initial into the belt and made herself on the way. When she reached the first hills of the Italic Mountains, she had a last view back on the skyline of her hometown Bookmarksgrove, the headline of Alphabet Village and the subline of her own road, the Line Lane.
pl: Wielki Oxmox odradzał jej to, ponieważ były tam tysiące Złych Przecinków, Dzikich Znaków Zapytania i Przebiegłych Średników, ale Mały Ślepy Tekst nie posłuchał. Spakował swoje siedem wersów, włożył inicjał do pasa i ruszył w drogę. Kiedy dotarł do pierwszych wzgórz Gór Kursywowych, po raz ostatni spojrzał na panoramę swojego rodzinnego miasta Znacznikowo, przedmieścia  Wioski Alfabetowej i jej własnej drogi, Alei Liniowej.

en: Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.
pl: Daleko stąd, za górami słów, daleko od krajów Mowy i Harmonii, żyją ślepe teksty. Oddzieleni mieszkają w Znacznikowie na wybrzeżu Semantyki, wielkiego oceanu językowego. Mała rzeka o nazwie Duden przepływa obok ich miejsca i zaopatruje je w niezbędne regelialia. To rajski kraj, w którym upieczone części zdań same wlatują do ust.

en: Left-aligned Image and Paragraph
pl: Obraz i akapit wyrównane do lewej

en: "Few people are capable of expressing with equanimity opinions which differ from the prejudices of their social environment. Most people are even incapable of forming such opinions."
pl: "Niewielu ludzi jest w stanie wyrażać ze spokojem opinie, które różnią się od uprzedzeń ich otoczenia społecznego. Większość ludzi jest nawet niezdolna do formułowania takich opinii".

en: Left-aligned Large Quote
pl: Duży cytat wyrównany do lewej

en: Close up of a yellow leaf.
pl: Zbliżenie żółtego liścia.

en: Close up of a yellow and green leaf.
pl: Zbliżenie żółtego i zielonego liścia.

en: Floating Images Gallery
pl: Galeria pływających obrazków

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
pl: Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pl: Jeden komentarz do &ldquo;%s&rdquo;

en: White
pl: Biały

en: Light Gray
pl: Jasnoszary

en: Medium Gray
pl: Szary

en: Dark Gray
pl: Ciemnoszary

en: Blue
pl: Niebieski

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
pl: Szablon strony bez paska bocznego

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
pl: Szablon strony głównej

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
pl: Archiwa tagu: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pl: Przepraszamy, ale nic nie pasuje do kryteriów wyszukiwania. Proszę spróbować ponownie, szukając czegoś innego.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pl: Wyniki wyszukiwania: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pl: Czy można już opublikować pierwszy wpis? <a href="%s">Zacznij tutaj</a>.

en: No posts to display
pl: Brak wpisów

en: Next &rarr;
pl: Następne &rarr;

en: &larr; Previous
pl: &larr; Poprzednie

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3: Attachment URL, 4: Image width in pixels, 5: Image height in pixels, 6: Post parent permalink, 7: Post parent title, 8: Post parent title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
pl: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Opublikowano </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> <a href="%3$s" title="Odnośnik do pełnowymiarowego obrazka">%4$s &times; %5$s</a> w <a href="%6$s" title="Powrót do %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.

en: Skip to content
pl: Przejdź do treści

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pl: Ten wpis został opublikowany dnia %3$s, <span class="by-author">przez %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pl: Ten wpis został opublikowany w %1$s dnia %3$s, <span class="by-author">przez %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
pl: Wpis opublikowany w %1$s i otagowany %2$s %3$s<span class="by-author"> przez %4$s</span>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
pl: Zobacz wszystkie wpisy opublikowane przez %s

en: Reply
pl: Odpowiedz

en: Your comment is awaiting moderation.
pl: Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
pl: %1$s o %2$s

en: Post author
pl: Autor wpisu

en: (Edit)
pl: (Edytuj)

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl: Nowsze wpisy <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Starsze wpisy

en: Post navigation
pl: Nawigacja wpisu

en: Second Front Page Widget Area
pl: Drugi obszar widżetów strony tytułowej

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
pl: Pojawia się, jeśli zastosowano opcjonalny szablon Strony Głównej z wybraną Stroną Statyczną

en: First Front Page Widget Area
pl: Pierwszy obszar widżetów strony tytułowej

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
pl: Pojawi się we wpisach i na stronach, z wyjątkiem opcjonalnego szablonu strony głównej, mającej swoje własne widżety

en: Main Sidebar
pl: Główny panel boczny

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
pl: Strona %s

en: Primary Menu
pl: Menu główne

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pl: Dumnie wspierane przez %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
pl: Semantyczna platforma publikowania osobistego

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl: Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
pl: Wyróżniony wpis

en: Pages:
pl: Strony:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
pl: Przepraszamy, ale niczego nie znaleziono. Być może użycie wyszukiwarki przyniesie oczekiwany rezultat.

en: Nothing Found
pl: Niczego nie znaleziono

en: Link
pl: Odnośnik

en: Edit
pl: Edytuj

en: % Replies
pl: % odpowiedzi

en: 1 Reply
pl: 1 odpowiedź

en: Leave a reply
pl: Dodaj komentarz

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
pl: Bezpośredni odnośnik do %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl: Czytaj dalej <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
pl: Możliwość komentowania została wyłączona.

en: Newer Comments &rarr;
pl: Nowsze komentarze &rarr;

en: &larr; Older Comments
pl: &larr; Starsze komentarze

en: Comment navigation
pl: Nawigacja po komentarzach

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[0]: %1$s komentarz do &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[1]: %1$s komentarze do &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[2]: %1$s komentarzy do &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
pl: Archiwum kategorii: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
pl: O %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
pl: Archiwum autora: %s

en: Archives
pl: Archiwa

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
pl: Archiwum roku: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
pl: Archiwum miesiąca: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
pl: Archiwum dnia: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pl: Nie udało się znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie przyniesie lepsze rezultaty.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
pl: Jest to trochę krępujące, nieprawdaż?

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pl: https://pl.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa
