Themes - Twenty Twenty-Five - en to pl translation catalogue (439 entries)

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty-Five
pl: Dwadzieścia Dwadzieścia-Pięć

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
pl: Motyw Dwadzieścia Dwadzieścia-Pięć kładzie nacisk na prostotę i adaptacyjność. Oferuje elastyczne opcje wyglądu, obsługiwane przez różnorodne wzorce dla różnych rodzajów stron, takich jak usługi i strony docelowe, co czyni go idealnym do tworzenia osobistych blogów, profesjonalnych portfolio, internetowych czasopism czy witryn biznesowych. Jego szablony dostosowują się do różnych stylów blogów, od skupionych na tekście po układy obfitujące w obrazki. Ponadto obsługuje międzynarodową typografię i różnorodne palety kolorów, zapewniając dostępność i możliwość dostosowania dla użytkowników na całym świecie.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned home
pl: Strona domowa wyrównana do prawej

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned archive
pl: Archiwum wyrównane do prawej

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned query loop
pl: Pętla zapytań z wyrównaniem do prawej

[ctx: Pattern title]
en: Text blog query loop
pl: Pętla zapytań bloga

[ctx: Pattern title]
en: Text blog search results
pl: Wyniki wyszukiwania bloga

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist.
pl: Wyjątkowa kompilacja prezentuje różnorodne zdjęcia, które uchwyciły istotę różnych epok i kultur, odzwierciedlając unikatowe style i perspektywy każdego artysty.

[ctx: Template part name]
en: Footer
pl: Stopka

[ctx: Template part name]
en: Header
pl: Nagłówek

[ctx: Font size name]
en: Large
pl: Duży

[ctx: Color name]
en: Contrast
pl: Kontrast

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pl: Bardzo duży

[ctx: Font size name]
en: Medium
pl: Średni

[ctx: Color name]
en: Base
pl: Bazowy

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
pl: Panel boczny

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
pl: Bardzo Bardzo Duży

[ctx: Font size name]
en: Small
pl: Małe

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
pl: Strona bez tytułu

en: Comments
pl: Komentarze

en: A collection of full page layouts.
pl: Kolekcja układów pełnych stron.

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
pl: Zdjęcie kwiatu

en: About the book
pl: O książce

en: Image of a book
pl: Obrazek książki

en: A collection of post format patterns.
pl: Zbiór wzorców formatu wpisu.

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
pl: Nazwa formatu wpisu

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
pl: Baner z opisem książki

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
pl: Baner z opisem książki i towarzyszącym obrazkiem do promocji.

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
pl: Nowości

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
pl: Okładka z dużym nagłówkiem

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
pl: Pełnowymiarowa okładka z dużym obrazem w tle i powiększonym nagłówkiem.

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
pl: Zdjęcie przedstawiające pole pełne kwiatów, błękitne niebo i drzewo.

en: Stories
pl: Historie

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
pl: Krótki nagłówek i akapit oraz obrazek po lewej

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
pl: Wzorzec wprowadzenia z krótkim nagłówkiem, akapitem i obrazkiem po lewej stronie.

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
pl: Wprowadzenie z opisem wyrównanym do lewej

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
pl: Duży, wyrównany do lewej nagłówek z nazwą marki wyróżnioną pogrubioną czcionką.

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
pl: 08—10 sierpnia 2025

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
pl: Sekcja typu plakat

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
pl: Sekcja, która może służyć jako baner lub strona docelowa w celu ogłoszenia wydarzenia.

en: Picture of a historical building in ruins.
pl: Zdjęcie zabytkowego budynku w ruinie.

en: Fuego Bar, Mexico City
pl: Bar Fuego, Meksyk

en: #stories
pl: #historie

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
pl: Baner z opisem i siatką obrazków

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
pl: Podobnie jak kwiaty, które rozkwitają w nieoczekiwanych miejscach, każda historia rozwija się pięknie i dynamicznie, ujawniając ukryte cuda.

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
pl: Jesteśmy %s, naszą misją jest dostarczanie wykwintnych kompozycji kwiatowych, które nie tylko zdobią przestrzenie mieszkalne, ale także inspirują do głębszego doceniania piękna natury.

en: About Us
pl: O nas

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
pl: Baner z krótkim akapitem oraz dwoma obrazkami wyświetlanymi w układzie siatki.

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
pl: %s to firma zajmująca się dostawą kwiatów oraz oferująca subskrypcję kwiatową. Z siedzibą w UE, naszą misją jest nie tylko dostarczanie zachwycających kompozycji kwiatowych, ale również wspieranie wiedzy i entuzjazmu na temat pięknego daru natury, jakim są kwiaty.

en: Photography close up of a red flower.
pl: Zdjęcie czerwonego kwiatu z bliska.

en: Black and white photography close up of a flower.
pl: Czarno-biała fotografia kwiatu z bliska.

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
pl: Nazwa formatu wpisu

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
pl: Wyświetla nazwę formatu wpisu za pomocą API powiązań bloków.

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
pl: Obszar komentarzy z listą komentarzy, paginacją i formularzem do wysłania komentarza.

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
pl: Wyśrodkowany odnośnik oraz odnośniki do mediów społecznościowych

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
pl: Wyśrodkowana sekcja kontaktowa z wyraźnym komunikatem i odnośnikami do mediów społecznościowych.

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
pl: Masz pytania? <br><a href="#" rel="nofollow">Skontaktuj się z nami.</a>

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
pl: Kontakt, informacje i lokalizacje

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
pl: Sekcja kontaktowa z odnośnikami do mediów społecznościowych, adresem e-mail oraz szczegółami kilku lokalizacji.

en: How to get in touch with us
pl: Jak się z nami skontaktować

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
pl: Ulica Przykładowa 123, 61-000 Poznań, Polska

en: San Diego
pl: Kraków

en: Salt Lake City
pl: Gdańsk

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
pl: Sekcja kontaktowa z adresem lokalizacji, odnośnikiem do wskazówek dojazdu oraz obrazkiem lokalizacji.

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
pl: Lokalizacja do odwiedzin i odnośnik

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
pl: Odwiedź nas na Ulicy Przykładowej 123, 61-000 Poznań, Polska

en: Get directions
pl: Zobacz wskazówki dojazdu

en: The business location
pl: Lokalizacja biznesu

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
pl: Wezwanie do działania z odnośnikami do książek

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
pl: Sekcja wezwania do działania z odnośnikami do zakupu książki na różnych witrynach internetowych.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
pl: Poza Europą? Zobacz <a href="#" rel="nofollow">wydania międzynarodowe</a>.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
pl: Wezwanie do działania z lokalizacjami

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
pl: Sekcja wezwania do działania z odnośnikami do zakupu książki w najpopularniejszych miejscach.

en: International editions
pl: Międzynarodowe wydania

en: Book Store
pl: Księgarnia

en: Brazil
pl: Brazylia

en: Canada
pl: Kanada

en: Japan
pl: Japonia

en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

en: Switzerland
pl: Szwajcaria

en: United States
pl: Stany Zjednoczone

en: United Kingdom
pl: Wielka Brytania

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
pl: Wyśrodkowany nagłówek

en: Tell your story
pl: Podziel się swoją historią

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
pl: Podobnie jak kwiaty, które rozkwitają w nieoczekiwanych miejscach, każda historia rozwija się pięknie i dynamicznie, ujawniając ukryte cuda.

[ctx: Pattern title]
en: Events list
pl: Lista wydarzeń

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
pl: Lista wydarzeń z wezwaniem do działania.

en: Upcoming events
pl: Nadchodzące wydarzenia

en: These are some of the upcoming events
pl: Oto niektóre z nadchodzących wydarzeń

en: Atlanta, GA, USA
pl: Wrocław, Polska

en: Buy Tickets
pl: Kup bilety

en: Mexico City, Mexico
pl: Poznań, Polska

en: Thornville, OH, USA
pl: Kraków, Polska

en: Our online store.
pl: Nasz sklep internetowy.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
pl: Wezwanie do działania z obrazkami produktów.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
pl: Wezwanie do działania z układem siatki z produktami i odnośnikiem

en: Black and white flower
pl: Czarno-biały kwiat

en: Delivered every week
pl: Dostarczane co tydzień

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
pl: Zbliżenie na roślinność w rejonie kanionu Malibu.

note: translators: %s: Starting price, split into three rows using HTML <br> tags. The price value has a font size set.
en: Starting at%s/month
pl: Od %s/miesiąc

en: Tailored to your needs
pl: Dopasowane do twoich potrzeb

en: Free shipping
pl: Darmowa wysyłka

en: Cancel anytime
pl: Anuluj w każdej chwili

en: Botany flowers
pl: Kwiaty botaniczne

en: Shop now
pl: Kup teraz

en: What are you looking for?
pl: Czego szukasz?

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
pl: Nagłówek i formularz wyszukiwania

[ctx: Search form label.]
en: Search
pl: Szukaj

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
pl: Duży nagłówek z formularzem wyszukiwania dla szybkiej nawigacji.

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
pl: Zapis do biuletynu

en: Subscribe
pl: Subskrybuj

en: Events
pl: Wydarzenia

en: These are some of the upcoming events.
pl: Oto niektóre z nadchodzących wydarzeń.

en: Event details
pl: Szczegóły wydarzenia

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
pl: Wydarzenia, 3 kolumny z obrazkami i tytułami wydarzeń

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
pl: Nagłówek z tytułem i tekstem oraz trzy kolumny, które pokazują 3 wydarzenia wraz z ich obrazkami i tytułami.

en: Sign up to get daily stories
pl: Zapisz się, aby otrzymywać codzienne historie.

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
pl: Uzyskaj dostęp do starannie wyselekcjonowanej kolekcji wyjątkowych momentów, zawierającej fotografie o historycznym znaczeniu.

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
pl: Potwierdzenie obecności na wydarzeniu

en: Free Workshop
pl: Darmowe warsztaty

en: Birds on a lake.
pl: Ptaki na jeziorze.

en: The Acropolis of Athens.
pl: Akropol w Atenach.

en: Email
pl: Adres e-mail

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
pl: Dodaj tekst lub bloki, które będą wyświetlane, gdy zapytanie nie zwróci żadnych wyników.

en: Themes
pl: Motywy

en: Pages
pl: Strony

en: Patterns
pl: Wzorce

en: Month
pl: Miesiąc

en: Learn more
pl: Dowiedz się więcej

en: Authors
pl: Autorzy

en: Featured
pl: Wyróżnione

en: Post navigation
pl: Nawigacja wpisu

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
pl: Panel boczny

[ctx: Pattern title]
en: Search
pl: Wyszukiwanie

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
pl: Nawigacja wpisu

[ctx: Pattern title]
en: Comments
pl: Komentarze

en: Checkmark
pl: Znacznik wyboru

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
pl: „Historie, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”

[ctx: Example brand name.]
en: Barnes &amp; Noble
pl: Barnes i Noble

[ctx: Example brand name.]
en: Simon &amp; Schuster
pl: Simon i Schuster

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
pl: Poniedziałek, 1 stycznia

en: 30€
pl: 130 PLN

en: Flora of Akaka Falls State Park
pl: Flora parku stanowego Akaka Falls

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
pl: Pisz tutaj…

en: Event image
pl: Obraz wydarzenia

en: More posts
pl: Więcej wpisów

en: New York
pl: Nowy Jork

en: Architecture
pl: Architektura

en: Older Posts
pl: Starsze wpisy

en: FAQs
pl: Najczęściej zadawane pytania

en: Shop
pl: Sklep

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
pl: Stopka biuletynu

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
pl: Kolumny stopki

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
pl: Nagłówek z dużym tytułem

[ctx: Space size name]
en: Regular
pl: Zwykła

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
pl: Bardzo bardzo duża

[ctx: Space size name]
en: X-Large
pl: Bardzo duża

[ctx: Space size name]
en: Large
pl: Duża

[ctx: Space size name]
en: Small
pl: Mała

[ctx: Space size name]
en: X-Small
pl: Bardzo mała

[ctx: Space size name]
en: Tiny
pl: Malutka

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Literata
pl: Platypi i Literata

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Fira Sans
pl: Literata i Fira Sans

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Ysabeau Office
pl: Literata i Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Roboto Slab & Manrope
pl: Roboto Slab i Manrope

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Ysabeau Office
pl: Platypi i Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Vollkorn & Fira Code
pl: Vollkorn i Fira Code

[ctx: Style variation name]
en: Beiruti & Literata
pl: Beiruti i Literata

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
pl: Styl 5

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
pl: Styl 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
pl: Styl 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
pl: Styl 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
pl: Styl 1

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
pl: Owalne

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
pl: Adnotacja

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
pl: Podtytuł

[ctx: Style variation name]
en: Display
pl: Wyświetlacz

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
pl: Północ

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
pl: Filtr nocny

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
pl: Brzask

[ctx: Style variation name]
en: Morning
pl: Rano

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
pl: Zmierzch

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
pl: Popołudnie

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
pl: Świt

[ctx: Style variation name]
en: Noon
pl: Południe

[ctx: Color name]
en: Accent 6
pl: Akcent 6

[ctx: Color name]
en: Accent 5
pl: Akcent 5

[ctx: Color name]
en: Accent 4
pl: Akcent 4

[ctx: Color name]
en: Accent 3
pl: Akcent 3

[ctx: Color name]
en: Accent 2
pl: Akcent 2

[ctx: Color name]
en: Accent 1
pl: Akcent 1

[ctx: Style variation name]
en: Evening
pl: Wieczór

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
pl: Często zadawane pytania

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of questions and answers.
pl: Sekcja FAQ z nagłówkami i lista pytań i odpowiedzi.

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
pl: Często zadawane pytania

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
pl: Obrazek przedstawiający osobę piszącą na maszynie.

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
pl: Co mówią ludzie

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
pl: Sekcja z dwoma rzędami i trzema kolumnami, każdy zawierający opinię i opis

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
pl: Zdjęcie osoby

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
pl: Pojedynczy wpis z wyrównaniem do prawej

en: Next Photo
pl: Następne zdjęcie

en: Previous Photo
pl: Poprzednie zdjęcie

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
pl: Oznaczony:

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
pl: Kategorie:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
pl: Napisany przez

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
pl: Pojedynczy wpis foto bloga

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
pl: Opublikowany

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
pl: przez

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
pl: Wpis z zawartością wyrównaną do lewej

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
pl: Wyniki wyszukiwania foto bloga

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
pl: Lista wpisów, 1 kolumna, z wyróżnionym obrazkiem i datą wpisu.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
pl: Lista wpisów, 1 kolumna

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
pl: Wpisy foto bloga

en: Newer Posts
pl: Nowsze wpisy

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
pl: Napisane przez

en: Picture of a person typing on a typewriter.
pl: Obraz osoby piszącej na maszynie.

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
pl: Czy są dostępne podpisane kopie?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
pl: Kiedy zbiór opowiadań zostanie wydany?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
pl: Ile kosztuje zbiór opowiadań?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
pl: O czym są opowiadania?

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
pl: Recenzja z dużym obrazkiem po prawej stronie

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
pl: 3 kolumnowy układ z 6 opiniami

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
pl: „Wspaniała jakość i obsługa. Uwielbiam wszystkie twoje produkty.”

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
pl: „Doskonały produkt i świetna obsługa klienta!”

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
pl: Dwie kolumny z referencjami i awatarami.

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
pl: Referencja z dużym obrazkiem po prawej stronie.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
pl: 2 kolumny z awatarem

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
pl: Przesunięty wpis bez obrazka wyróżniającego

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
pl: Pojedynczy wpis bloga z paskiem bocznym

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
pl: Blog wyrównany do prawej, wyszukiwanie

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
pl: Wyniki wyszukiwania bloga

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
pl: Lista wpisów, 3 kolumny z obrazkami wyróżniającymi.

en: Portrait of a nurse
pl: Portret pielęgniarki

en: Post formats
pl: Formaty wpisu

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
pl: Co mówią ludzie

en: Fauna from North America and its characteristics
pl: Fauna Ameryki Północnej i jej cechy charakterystyczne

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
pl: Sekcja z określonymi datami i godzinami wydarzenia.

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
pl: Harmonogram wydarzenia

en: Close up photo of white flowers on a grey background
pl: Zdjęcie zbliżenie białych kwiatów na szarym tle.

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
pl: Potwierdź swoje uczestnictwo w nadchodzącym wydarzeniu z obrazkiem w tle i szczegółami wydarzenia.

en: Let’s hear them.
pl: Posłuchajmy ich.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
pl: Sekcja hero z wyśrodkowanym nagłówkiem, akapitem i przyciskiem.

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
pl: 9:00 — 11:00

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
pl: Wykład prowadzony przez <a href="#">prof. Fionę Presley</a>

en: View of the deep ocean.
pl: Widok na głęboki ocean.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
pl: Rzeczy, których nie wiesz o głębinach oceanu

en: Ancient buildings and symbols
pl: Starożytne budowle i symbole

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
pl: Wyśrodkowana stopka

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
pl: Stopka z wyśrodkowanym tytułem witryny i sloganem.

en: Black and white photo of an African woman.
pl: Czarno-białe zdjęcie afrykańskiej kobiety.

en: An introduction to African dialects
pl: Wprowadzenie do dialektów afrykańskich

note: translators: Designed with WordPress. %s: WordPress link.
en: Designed with %s
pl: Stworzone z %s

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
pl: Stopka z kolumnami

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
pl: Kolumny stopki z tytułem, sloganem i odnośnikami.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
pl: Stopka z formularzem zapisu do newslettera

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
pl: Stopka z dużym tytułem witryny i formularzem zapisu do newslettera.

en: Receive our articles in your inbox.
pl: Otrzymuj nasze artykuły w swojej skrzynce odbiorczej.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
pl: Wyśrodkowana stopka z odnośnikami do mediów społecznościowych

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
pl: Stopka z wyśrodkowanym tytułem witryny i odnośnikami do mediów społecznościowych.

[ctx: Pattern title]
en: Footer
pl: Stopka

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
pl: Kolumny stopki z logo, tytułem, sloganem i odnośnikami.

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
pl: Format dźwiękowy

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
pl: Dźwiękowy format wpisu z obrazkiem, tytułem, odtwarzaczem audio i opisem.

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
pl: Odcinek 1: Pueblo Acoma z prof. Fioną Presley

en: Explore the episodes
pl: Przeglądaj odcinki

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
pl: Acoma Pueblo w Nowym Meksyku jest świadectwem odporności i dziedzictwa kulturowego ludu Acoma.

[ctx: Pattern title]
en: Link format
pl: Format odnośnika

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
pl: Siatka z filmami

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
pl: Siatka z filmami.

[ctx: Pattern title]
en: Header
pl: Nagłówek

[ctx: Pattern description]
en: Site header with large site title and right-aligned navigation.
pl: Nagłówek z dużym tytułem witryny i nawigacją wyrównaną do prawej.

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
pl: Nagłówek z dużym tytułem

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation in columns.
pl: Nagłówek z tytułem witryny i nawigacją w kolumnach.

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
pl: Nagłówek z kolumnami

[ctx: Pattern description]
en: Site header with centered site title and navigation.
pl: Nagłówek z wyśrodkowanym tytułem witryny i nawigacją.

[ctx: Pattern title]
en: Centered site header
pl: Wyśrodkowany nagłówek

en: Sunflowers
pl: Słoneczniki

en: Cactus
pl: Kaktus

en: Anthuriums
pl: Anturiumy

en: Close up of a red anthurium.
pl: Zbliżenie czerwonego anturium.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
pl: Siatka z kategoriami

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
pl: Sekcja siatki z różnymi kategoriami.

en: Top Categories
pl: Najpopularniejsze kategorie

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
pl: Zdjęcie kwiatu

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
pl: Sekcja hero z obrazkiem na pełną szerokość, nagłówkiem, krótkim akapitem i przyciskiem.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
pl: Sekcja hero, obrazek na pełną szerokość

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
pl: Dostępne już teraz w przedsprzedaży.

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation.
pl: Nagłówek z tytułem witryny i nawigacją.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
pl: Nagłówek i akapit z obrazkiem po prawej stronie

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
pl: Sekcja dwukolumnowa z nagłówkiem i akapitem po lewej stronie oraz obrazkiem po prawej stronie.

en: About the event
pl: O wydarzeniu

en: Image of the book
pl: Obrazek książki

[ctx: Example username for social media account.]
en: @example
pl: @przykład

[ctx: Pattern title]
en: More posts
pl: Więcej wpisów

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
pl: Wyświetla listę wpisów z tytułem i datą.

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
pl: Zdjęcie osoby

en: Book Image
pl: Obrazek książki

[ctx: Pattern title]
en: Hero book
pl: Sekcja hero dla książki

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
pl: Sekcja hero dla książki zawierająca opis i odnośnik do przedsprzedaży.

[ctx: Pattern title]
en: Hero podcast
pl: Sekcja hero dla podcastu

[ctx: Heading of the hero section.]
en: The Stories Book
pl: Książka opowieści

en: Buy your copy of The Stories Book
pl: Kup swój egzemplarz Książki Opowieści

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
pl: Książka Opowieści będzie dostępna w tych międzynarodowych sklepach.

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern headline text]
en: The Stories Book
pl: Książka Opowieści

en: The Stories Podcast
pl: Podcast Opowieści

[ctx: Button text]
en: Apple Podcasts
pl: Podcasty Apple

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
pl: Podziel się swoją opowieścią

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
pl: Strona nie została znaleziona

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
pl: Strona, której szukasz, nie istnieje lub została przeniesiona. Spróbuj wyszukać za pomocą poniższego formularza.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
pl: Ukryty nagłówek blogu

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
pl: Szukaj

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
pl: Ukryty nagłówek dla strony głównej i szablonu indeksu.

en: Other Posts
pl: Inne wpisy

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
pl: Brak wyników. Prosimy spróbować wyszukiwania z innymi słowami kluczowymi.

[ctx: Pattern title]
en: Written by
pl: Napisane przez

en: in
pl: w

en: Pricing
pl: Cennik

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
pl: Dołącz

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
pl: Cennik, 3 kolumny

en: Woman on beach, splashing water.
pl: Kobieta na plaży chlapiąca wodą.

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
pl: Obecnie

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
pl: Siatka Instagrama

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
pl: Małe drzewo totara na wzgórzu nad Long Point

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
pl: Prezentacja klientów podcastu za pomocą nagłówka i serii logo klientów.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
pl: Sekcja siatki ze zdjęciami i odnośnikiem do profilu na Instagramie.

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
pl: Portret afrykańskiej kobiety ubranej w tradycyjny strój i noszącej ozdobną biżuterię.

en: Close up of two flowers on a dark background.
pl: Zbliżenie dwóch kwiatów na ciemnym tle.

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
pl: Nakładające się obrazki i akapit po prawej stronie

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
pl: Sekcja z nakładającymi się obrazkami i opisem.

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
pl: Strona główna firmy

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
pl: Wzorzec strony głównej biznesu.

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
pl: Wkrótce

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
pl: Pełnoekranowy baner okładkowy, który można zastosować na stronie lub który może pełnić funkcję pojedynczej strony docelowej.

en: Event
pl: Wydarzenie

en: Something great is coming soon
pl: Już wkrótce nadchodzi coś wspaniałego

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
pl: Zapisz się, aby otrzymać powiadomienie, gdy nasza witryna internetowa będzie gotowa.

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
pl: CV/życiorys

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
pl: Wzorzec dla strony docelowej z CV/życiorysem.

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
pl: Cześć,

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
pl: Strona docelowa dla książki

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
pl: Strona docelowa wydarzenia

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
pl: Strona docelowa dla podcastu

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
pl: Strona docelowa dla podcastu z sekcją hero, opisem, logo, siatką z filmami oraz formularzem zapisu do newslettera.

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
pl: Pętla zapytania bloga informacyjnego

en: The Latest
pl: Najnowsze

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
pl: Blog informacyjny z panelem bocznym

[ctx: Pattern title]
en: Text blog home
pl: Blog tylko z tekstem, strona główna

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
pl: Blog informacyjny z siatką wyróżnionych wpisów

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
pl: Strona główna bloga fotograficznego

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
pl: Strona główna bloga informacyjnego

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
pl: Strona bloga fotograficznego

[ctx: Pattern title]
en: Text blog archive
pl: Blog tylko z tekstem, archiwum

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
pl: Archiwum bloga fotograficznego

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
pl: Archiwum bloga informacyjnego

en: Man in hat, standing in front of a building.
pl: Mężczyzna w kapeluszu stojący przed budynkiem.

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
pl: Usługi, sekcja tylko dla subskrybentów

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
pl: Usługi, 3 kolumny

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
pl: Usługi, zdjęcia zespołu

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
pl: Cennik, 2 kolumny

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
pl: Strona główna portfolio

en: Our services
pl: Nasze usługi

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
pl: Strona główna sklepu

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
pl: Wyświetl zdjęcia zespołu w sekcji usług z układem siatki.

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
pl: Sekcja tylko dla subskrybentów, prezentująca ekskluzywne usługi i oferty.

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
pl: Trzy kolumny z obrazkami i tekstem prezentujące usługi.

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
pl: Tabela cenowa z trzema kolumnami, zaprojektowana do prezentacji usług, opisów i opcji cenowych.

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
pl: Sekcja cenowa z dwiema kolumnami, planem cenowym, opisem i przyciskami wzywającymi do działania.

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
pl: Odnośniki do następnego i poprzedniego wpisu.

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
pl: Wzorzec strony głównej sklepu.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
pl: Wzorzec strony głównej portfolio.

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
pl: Nasz niewielki zespół składa się z ambitnych, zorientowanych na szczegóły osób, dla których klienci są prawdziwą pasją.

en: View plans
pl: Zobacz plany

en: Subscribe to get unlimited access
pl: Subskrybuj, aby uzyskać nieograniczony dostęp.

en: Deliver
pl: Dostarczanie

[ctx: Phone number.]
en: +1 555 349 1806
pl: +48 123 456 789

en: Choose your membership
pl: Wybierz swoje członkostwo

en: Collect
pl: Zbieranie

en: Assemble
pl: Składanie

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
pl: Podobnie jak kwiaty, które rozkwitają w nieoczekiwanych miejscach, każda historia rozwija się pięknie i dynamicznie

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
pl: Podobnie jak kwiaty, które rozkwitają w nieoczekiwanych miejscach, każda historia rozwija się pięknie i dynamicznie, ujawniając ukryte cuda.

en: Free
pl: Darmowe

en: Cancel or pause anytime.
pl: Anuluj lub wstrzymaj w dowolnym momencie.

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
pl: Nazywam się Anna Möller i oto kilka moich projektów fotograficznych.

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
pl: Jestem Asahachi Kōno, japońskim fotografem, członkiem grupy Japanese Camera Pictorialists of California w Los Angeles. Przed powrotem do Japonii pracowałem jako retuszer zdjęć.

en: Photo of a woman worker.
pl: Zdjęcie pracującej kobiety.

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
pl: Ekspert

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
pl: Pojedyncze

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
pl: Format wpisu odnośnika z opisem oraz wyróżnionym odnośnikiem do kluczowej treści.

[ctx: Alt text for Overview picture.]
en: Cliff Palace, Colorado
pl: Cliff Palace, Kolorado

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
pl: Sekcja hero, nakładająca się okładka książki z odnośnikami

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
pl: Sekcja hero z nakładająca się okładką książki i odnośnikami.

en: Subscribe on your favorite platform
pl: Subskrybuj w swojej ulubionej platformie

[ctx: Pattern title]
en: Logos
pl: Logotypy

en: The Stories Podcast is sponsored by
pl: Podcast Opowieści jest sponsorowany przez

en: 40€
pl: 40 zł

en: 0€
pl: 0 zł

en: 20€
pl: 20 zł

en: 20€/month
pl: 20 zł/miesiąc

en: Join our forums.
pl: Dołącz do naszego forum.

en: Profile portrait of a native person.
pl: Portret profilowy tubylca.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
pl: Strona docelowa książki z sekcją bohatera, linkami do przedsprzedaży, lokalizacjami, często zadawanymi pytaniami i zapisem do biuletynu.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
pl: Strona docelowa wydarzenia z sekcją bohatera, opisem, często zadawanymi pytaniami i wezwaniem do działania.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
pl: Odnośniki w biografii  z wąskimi marginesami

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
pl: Odnośniki w biografii z profilem, odnośnikami i szerokimi marginesami

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
pl: Strona docelowa odnośników w biografii z nagłówkiem, akapitem, odnośnikami i obrazkiem na całą wysokość.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
pl: Odnośnik w biografii z nagłówkiem, akapitem, odnośnikami i obrazkiem na pełną wysokość

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
pl: Sekcja odnośników w biografii o pełnej szerokości i wysokości, z obrazkiem, akapitem i odnośnikami do mediów społecznościowych.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
pl: Strona docelowa odnośników w biografii z odnośnikami do mediów społecznościowych, zdjęciem profilowym i krótkim opisem.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
pl: Uzyskaj dostęp do naszych darmowych artykułów i cotygodniowego biuletynu.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
pl: Uzyskaj dostęp do naszych płatnych artykułów i cotygodniowego biuletynu.

en: Written by
pl: Autor:

[ctx: Template part name]
en: Vertical site header
pl: Pionowy nagłówek witryny

[ctx: Pattern description]
en: Vertical site header with site title and navigation.
pl: Pionowy nagłówek witryny z tytułem strony i nawigacją

[ctx: Pattern title]
en: Vertical site header
pl: Pionowy nagłówek witryny

en: About
pl: O nas

[ctx: Pattern title]
en: Text blog single post
pl: Pojedynczy wpis na blogu

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned page
pl: Strona wyrównana do prawej

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
pl: Smartfony rejestrujące malowniczą łąkę z dzikimi kwiatami i drzewami

en: Image for service
pl: Obrazek usługi

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
pl: Uzyskaj dostęp do naszego płatnego newslettera i nielimitowanego karnetu.

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
pl: Uzyskaj dostęp do naszego płatnego newslettera i limitowaną wejściówkę na jedno wydarzenie.

en: An elegant addition of home decor collection.
pl: Elegancki dodatek do domowej kolekcji dekoracji.

en: Get a free tote bag.
pl: Zdobądź bezpłatną torbę.

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
pl: Czarno-białe zdjęcie na którym w oddali widać kobietę i dziecko.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
pl: Nazywam się Nora, jestem prawnikiem działającym w interesie publicznym z siedzibą w Denver. Jestem absolwentką Uniwersytetu Stanforda.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
pl: Lewis W. Hine studiował socjologię przed przeprowadzką do Nowego Jorku w 1901 roku, aby pracować w Ethical Culture School, gdzie zajął się fotografią, aby ulepszyć swoje nauczanie

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
pl: Opowiadanie historii, analiza ekspertów i żywe opisy. Podcast Stories ożywia historię, czyniąc ją dostępną i wciągającą dla każdego.

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
pl: Wspaniała kolekcja uchwyconych w czasie klatek zawierająca fotografie Louisa Fleckensteina, Paula Stranda i Asahachi Kōno.

en: Join our IRL events.
pl: Dołącz do naszych spotkań stacjonarnych.

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
pl: Wspaniała kolekcja uchwyconych w czasie klatek zawierająca fotografie Louisa Fleckensteina, Paula Stranda i Asahachi Kōno.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
pl: Nazywam się Nora Winslow Keene i jestem zaangażowanym prawnikiem działającym w interesie publicznym. Mieszkając w Denver w stanie Kolorado, spędziłam lata broniąc praw niedostatecznie reprezentowanych pracowników. Jako absolwentka Uniwersytetu Stanforda odegrałam kluczową rolę w zapewnieniu krytycznej ochrony pracownikom rolnym, zapewniając im lepsze płace i dostęp do opieki zdrowotnej. Moja praca koncentrowała się na promowaniu sprawiedliwości środowiskowej i poprawie jakości życia społeczności wiejskich. W każdej sprawie, którą się zajmuję, kieruję się przekonaniem, że każdy zasługuje na godność i sprawiedliwe traktowanie w miejscu pracy.

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
pl: Odbywające się w weekend wydarzenie składa się z serii wystaw, warsztatów i dyskusji panelowych. Wystawy prezentują wyselekcjonowany wybór fotografii, które opowiadają fascynujące historie z różnych zakątków świata, a każdemu obrazowi towarzyszą szczegółowe narracje, które zapewniają kontekst i głębszy wgląd w historyczne znaczenie przedstawionych scen. Fotografie te pochodzą z archiwów znanych fotografów, a także wschodzących talentów, zapewniając mieszankę zarówno klasycznych, jak i współczesnych perspektyw.

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
pl: The Stories Book, wspaniała kolekcja uchwyconych w czasie klatek zawierająca fotografie Louisa Fleckensteina, Paula Stranda i Asahachi Kōno, jest dostępna w przedsprzedaży

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
pl: To wciągające wydarzenie celebruje uniwersalne ludzkie doświadczenie przez pryzmat historii i pochodzenia, prezentując różnorodną gamę fotografów, których prace uchwyciły istotę różnych kultur i momentów historycznych.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
pl: Ta znakomita kompilacja prezentuje różnorodną gamę fotografii, które uchwyciły istotę różnych epok i kultur, odzwierciedlając unikalne style i perspektywy każdego artysty. Sugestywne obrazy Fleckensteina, przełomowe modernistyczne podejście Stranda i skrupulatna dokumentacja japońskiego życia Kōno łączą się w harmonijną mieszankę, która celebruje sztukę fotografii. Każdemu zdjęciu w „The Stories Book” towarzyszy wnikliwy komentarz, zapewniający kontekst historyczny i ujawniający historie kryjące się za fotografiami. Kolekcja jest nie tylko wizualną ucztą, ale także hołdem dla potęgi fotografii w zachowywaniu i opowiadaniu o różnorodnych doświadczeniach ludzkości.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned 404
pl: Wyrównanie do prawej 404

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
pl: https://pl.wordpress.org

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfive/
pl: https://pl.wordpress.org/themes/twentytwentyfive/
