Plus minus
Strona domowa Ireny i Zbigniewa Kuleszów
Serdecznie witamy na domowych, prywatnych serwerach
Dzisiaj jest: 2024-07-15  Aktualizacja strony dnia: 2023-01-15
Jezyki
Rocznica 21 lat pracy serwerów i strony zjk.pl :-) (od 2002)
21 lat nieprzerwanej pracy z systemem FreeBSD / 21 years of continuous work with FreeBSD
system
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!
Strona główna Ogloszenia Sesja Obrony Tematy Zajęcia Bloki Projekt Kompetencyjny Pobierz Info Kontakt

Łódź, 6 listopada 2013 roku


Nowoczesne technologie wizualizacji i zarządzania produkcją

w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ – szkolenia VIX Automation


Tekst i zdjęcia: Zbigniew Kulesza


W dniu 6 listopada 2013 r. na terenie Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych (KMiTI) odbyła się prezentacja najnowszych technologii związanych z wizualizacją w przemyśle, zarządzaniem produkcją i bazami danych przemysłowych.

Aktualnie stosowane technologie wykorzystywane w szeroko rozumianym nadzorze produkcji znane są pod nazwami: pakietowe oprogramowanie SCADA (wizualizacja, monitoring, nadrzędne sterowanie), bazy danych przemysłowych, systemy zarządzania produkcją MES (ang. Manufacturing Execution System). Wymienione narzędzia wciąż są wzbogacane o coraz to nowe możliwości i funkcje.

Zajęcia z tego zakresu są prowadzone w KMiTI od ponad 10 lat. Przedmiot „Pakiety SCADA” towarzyszy studentom specjalności elektroniki przemysłowej – kształconym między innymi w kierunku podjęcia pracy w charakterze integratorów przemysłowych. Aktualnie zajęcia te, razem z przedmiotem „Systemy zarządzania przedsiębiorstwem” – znajdują się w ofercie bloków wybieralnych I i II stopnia (na II stopniu przedmioty są w wersjach zaawansowanych). Co ważniejsze – są one systematycznie wybierane przez studentów do realizacji i cieszą się dużą popularnością.

Firma VIX od bardzo wielu lat wspiera Katedrę Mikroelektroniki w edukacji nowoczesnego oprogramowania i technologii stosowanych w przemyśle. VIX Automation jest czołową firmą reprezentującą GE Intelligent Platforms (GE IP), która zajmuje się m.in. oprogramowaniem na użytek przemysłu. Firma VIX Automation dostarcza Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych od niemal 10 lat oprogramowanie do nauki pakietów SCADA. Jest to drugi pod względem popularności w Polsce pakiet o nazwie Proficy HMI/SCADA iFIX (aktualnie już w wersji 5.8 ).

Ważnym wspólnym przedsięwzięciem VIX Automation i KMiTI są egzaminy na certyfikaty imienne – studenci są przygotowywani do tematyki z zakresu systemów wizualizacji.  Kurs kończy się dla najlepiej przygotowanych studentów wydaniem certyfikatu na podstawie specjalnego egzaminu. Ponadto opracowano wspólną ofertę dla studentów zainteresowanych odbyciem stażu lub praktyk w firmie VIX Automation oraz zestaw wspólnych tematów prac dyplomowych.

Katedra Mikroelektroniki systematycznie, niemal każdego roku organizuje spotkania studentów ze specjalistami z VIX Automation– o charakterze otwartych seminariów lub zwięzłych szkoleń.


Obraz

Obraz


Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 6 listopada 2013 r. na terenie Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych na zaproszenie pracownika KMiTI Zbigniewa Kuleszy. W szkoleniu brało udział 39 studentów (a także osoby zaangażowane w przygotowanie i prowadzenie zajęć) oraz dwóch pracowników firmy VIX Automation. Byli to Pan Tomasz Duda (Inżynier aplikacji i wsparcia technicznego) oraz Krystian Pawełczyk (Asystent Działu Handlowego), samą wizytę zawdzięczamy Panu Pawłowi Czepielowi (Kierownik Działu Handlowego) – od wielu lat wspierającego współpracę z placówkami edukacyjnymi i utrzymującego aktywne kontakty z KMiTI.

W trakcie szkolenia został zrealizowany następujący program:

9:10 – 9:20 Jak szybko tworzyć aplikacje w iFIX – przypomnienie

9:20 – 9:40 Wstęp do Proficy Historian – archiwizacja danych procesowych

9:40 – 10:10 Rozszerzone możliwości archiwizacji – łączenie do MS Access, wykorzystanie VisiconX, zaawansowana obsługa wykresów, harmonogramy

10:10 – 10:30 Archiwizacja alarmów i zdarzeń w relacyjnej bazie danych – usługa alarm ODBC

10:30 – 10:50 Raportowanie na podstawie Proficy Historian

10:50 – 11:20 Przerwa

11:20 – 12:00 Zdalny dostęp do systemów SCADA – konfiguracja systemu iFIX Webspace

12:00 – 12:25 Mobilny dostęp do systemów SCADA – iFIX Webspace w akcji

12:25 – 12:25 Obsługa alarmów i zdarzeń w architekturze rozproszonej - RTOI

Obraz

Obraz

Studenci mieli możliwość nie tylko wysłuchania prezentacji, ale także praktycznego zapoznania się z działaniem poszczególnych funkcji oprogramowania, samodzielnego ich wypróbowania na własnych komputerach (dzięki wcześniejszemu udostępnieniu przez VIX Automation najnowszych wersji oprogramowania).

Przerwa w czasie seminarium była świetną okazją do spotkania przedstawicieli firmy VIX Automation z Kierownikiem Katedry prof. Andrzejem Napieralskim. Choć czasu było niewiele – oprócz deklaracji o dalszej współpracy, podjęto dyskusję o możliwych innych wspólnych przedsięwzięciach. Goście zostali zapoznani z najciekawszymi projektami realizowanymi w KMiTI, a także oprowadzeni po laboratoriach – szczególnie Laboratorium elektroniki przemysłowej, w którym realizowane są zajęcia z tematyki SCADA.

Obraz

Obraz

Sympatyczna atmosfera towarzyszyła całemu spotkaniu. Aktywność studentów pozwoliła na dyskusję i wymianę szeregu uwag. Wspólne ustalenia dają gwarancję dalszej współpracy – z korzyścią dla wszystkich stron – firmy VIX Automation, KMiTI i studentów.

Obraz

Obraz

 

Szczegółowych informacji o współpracy KMiTI / VIX udzielają:

- ze strony PŁ: Zbigniew Kulesza, kulesza@dmcs.p.lodz.pl, tel. +48 42 6312650

- ze strony firmy VIX: Krystian Pawełczyk, krystian.pawelczyk@vix.com.pl, tel. +48 32 358 20 27

Powrót na stronę główną - Informacje o stronie, prawa autorskie, legalność itd. tutaj
Informacje o przetwarzaniu i ochronie danych osobowych, kontakt i zapytania itd. tutaj
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny zjk.pl: zjk7@wp.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach zjk.pl - kontakt z administratorem: webmaster@zjk.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2002-2022